Styl motylkowy

pływanie stylem motylkowym

Czym jest styl motylkowy w pływaniu? Co ma on wspólnego z motylkiem, od którego nazwę zaczerpnięto? Poczytaj, co mamy Ci do zaproponowania w dalszych fragmentach. Przedstawimy krok po kroku czym charakteryzuje się ta metoda przemieszczania się pod wodą.
Stylem motylkowym określa się pływaniem inaczej delfinkiem. Jest to bardzo precyzyjna technika, która wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji. Dodatkowo, jest to bardzo dobry trening dla mięśni praktycznie całego ciała, co wynika z faktu, że by pływać metodą motylkową potrzebujemy dużego nakładu siły. Nie zapominajmy również i o tym, że w odróżnieniu od szeregu różnorodnych technik pływackich, pływanie stylem motylkowym prezentuje się chyba najbardziej efektywnie. Jest to dla wielu jednakże prawdziwe wyzwanie. Niemniej jednak musimy wspomnieć, że opanować technikę pływania motylkiem nie jest wcale tak łatwo jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

Wszystkie style pływackie okazują się znane od dawien dawna jednak jeśli chodzi o motylka czy jak kto woli delfinka, ta metoda pływania uchodzi za bardzo nową, bowiem odkryta została dopiero w roku 1935. Autorem tego nietypowego stylu pływania jest fizyk Volney Wilson. To on nazwał tę technikę pływania delfinem. Wszystko wiązało się z faktem, że obserwował on jak przemieszczają się ryby i porównał te ruchy wykonywane przez człowieka właśnie do ruchów wykonywanych przez ryby. Wystarczyło zaledwie trzy lata od momentu, gdy ta technika została przez niego opatentowana jako osobny styl pływacki, aby okazało się, że motylek spodobał się na tyle, że uznano go za dyscyplinę olimpijką. Był to praktycznie drugi z najszybszych styli pływackich w ogóle. Niestety równie szybko, co zainteresowano się tą techniką pływacką, zdecydowano się też na jej usunięcie z listy sportów olimpijskich, ponieważ była to zdaniem ekspertów mało znana technika i nie było wystarczającej liczby zawodników, którzy by mogli trenować tenże sport.
Napisane przez: